FAQ

Pytania techniczne

Jaki wymiennik pasuje do danej mocy?

Dobór wymiennika uzależniony jest od parametrów pracy urządzenia. Przykładowe parametry do doboru wymienników ciepła znajdują się w katalogach poszczególnych typów wymienników.

Jakie będą opory na wymienniku jeżeli znany jest przepływ?

W celu obliczenia oporów należy znać parametry pracy, tj. różnicę temperatur dla danego przepływu (przepływ oraz temperaturę wejścia i wyjścia danego medium) lub moc przenoszoną przez wymiennik ciepła i temperaturę na wejściu i wyjściu danego medium.

Jeżeli podłączę wymiennik lutowany inaczej niż sugeruje producent, to czy będzie on działał prawidłowo?

Najważniejsze, aby wymiennik płytowy lutowany działał w przeciwprądzie. Dla prawidłowej pracy wymiennik musi zostać zainstalowany pionowo, zgodnie z DTR.

Wymiennik nie funkcjonuje prawidłowo, dlaczego?

Najczęstszymi przyczynami wadliwej pracy wymiennika są: zapowietrzona instalacja, zły dobór wymiennika - za małe urządzenie w stosunku do parametrów pracy układu lub brak filtra przed wymiennikiem, czego efektem jest zanieczyszczenie wymiennika.

Czy wymienniki lutowane mogą działać w pozycji poziomej króćcami do góry?

Nie mogą. W przypadku instalacji wymiennika w pozycji innej niż pionowa może pojawić się problem z zapowietrzeniem wymiennika.

Jakie informacje są potrzebne do przeprowadzenia doboru wymiennika ciepła?

Aby odpowiednio dobrać wymiennik ciepła, należy podać następujące informacje: moc, rodzaj mediów, temperatura po stronie pierwotnej i wtórnej oraz wymagane spadki ciśnienia.

Czy wymienniki typu JAD mogą działać w pozycji poziomej?

Nie zalecamy pracy w tej pozycji wymienników ciepła, a szczególnie nie jest to wskazane w układach gdzie mamy do czynienia ze zmianą fazową. Są jednak pewne kryteria, przy których można zaakceptować pracę wymiennika w takiej pozycji. Mowa tu o układzie zamkniętym z możliwością jego pełnego odpowietrzenia, w którym nie występuje zmiana fazowa. W tej prawie proszę kontaktować się z naszym działem handlowym.

Czy wymienniki mogą działać w kontakcie z parą?

Do pracy z parą przystosowane są głównie wymienniki typu JAD X. W tej sprawie proszę kontaktować się z działem handlowym.

Czy para w wymienniku typu JAD może być podawana w płaszczu?

Zalecamy aby para była podawana w rurkach. W pewnych szczególnych przypadkach może być ona podawana w płaszczu. W tej sprawie proszę kontaktować się z działem handlowym.

Dlaczego przy doborach na parę producent przyjmuje 30% przewymiarowania?

Wynika to z możliwości zalania 30% wężownicy kondensatem w wymienniku JAD podczas jego pracy.

Dlaczego program doboru CAIRO nie chce dobierać wymienników?

Najczęstszym błędem, jaki popełniają użytkownicy programu, jest błędne zaznaczanie wymiennika ciepła z listy wyboru, a także wprowadzanie maksymalnych spadków ciśnienia jako 0 kPa. W przypadku problemów z obsługą programu nasi konsultanci techniczni chętnie odpowiedzą na Państwa pytania. Prosimy o kontakt z działem handlowym.

Logistyka

Ile czasu trawa dostawa zamówionego wymiennika?

Na ogół dostawa wymiennika trawa 2-3 dni robocze jeżeli towar jest w magazynie.

Czy można odebrać wymiennik osobiście?

Tak, można odebrać zamówiony wymiennik osobiście z magazynu w Nowym Dworze Gdańskim.

W jakich godzinach otwarty jest magazyn?

Magazyn jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00-15.00.